Wino ekologiczne, czy wino biodynamiczne?

Wino ekologiczne, czy wino biodynamiczne?

Zadzwoń 730 608 208
Wyślij sms o Treści TERMIN na nr 7243

W terminologii bardzo często można spotkać się z dwoma rodzajami francuskich win.

Naturalnymi, które są produkowane w oparciu o metody przyjazne naturze, a także standardowymi, czyli – jak to często bywa – z użyciem stosunkowo dużej ilości siarki. W Polsce wykształciło się ostatnio pojęcie win biodynamicznych. Czym one są i dlaczego są tak popularne wśród francuskich, niezależnych winiarni?

 

Wino naturalne – czym jest?

Trudno jednoznacznie określić, czym jest wino naturalne. Z pewnością jest to produkt, który wytwarza się z wykorzystaniem znikomej lub zerowej ilości siarki. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ siarka przyspiesza reakcję winnej fermentacji. Jeśli zatem winiarnia stosuje dużo siarki, to uzyskuje większą wydajność z winnego plonu. Mało tego! Może również wykorzystać do przygotowania wina szczepy i winogrona gorszej jakości, które bez udziału siarki nie fermentują tak wydajnie. W gruncie rzeczy najtańsze wina to te, które są produkowane z dużą ilością siarczanów. Ich pozyskiwanie jest łatwe, tanie i… nie zawsze przyjazne dla organizmu. Ale to inna kwestia.

 

Wino biodynamiczne – o co chodzi?

Specyficzną odmianą win naturalnych są produkty tzw. biodynamiczne. Ich wyjątkowość polega na tym, że przygotowuje się je w oparciu o naturalne mechanizmy zachodzące w otoczeniu. Wina biodynamiczne są produkowane np. zgodnie z kalendarzem księżycowym. Do ich wytwarzania stosuje się również naturalne kompostowanie, a także homeopatyczne środki wzmacniające. Dzięki temu wygląd, jakość i smak uzyskanego w ten sposób wina znacznie odbiegają od tego, co mogą konsumentom zaproponować duże koncerny. W związku z tym, że w ostatnich latach modne jest wszystko to, co kojarzy się z naturą, wina biodynamiczne również stają się coraz to popularniejsze.

 

Podsumowując, wina naturalne to nie tylko rezygnacja (częściowa lub całkowita) z używania siarki. To również zupełnie inna definicja produkcji, w której coraz większy nacisk kładzie się na naturalne mechanizmy zachodzące w przyrodzie. I właśnie dlatego – przynajmniej z czystej ciekawości – warto je wypróbować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Usługi pocztowe
ZAMÓW
KURIERA
Kurier odbierze paczkę ze wskazanego adresu
Wybierz kuriera
Wybierz najtańszego kuriera i wyślij paczkę
Przesyłki paletowe
Szybki odbiór przesyłek paletowych

Duże gabaryty

Nadaj zamów transport dużych gabarytów
0
Would love your thoughts, please comment.x