Kody pocztowe

Wyszukiwarka kodów pocztowych

Za pomocą wyszukiwarki kodów pocztowych w łatwy sposób znajdziesz kody pocztowe wszystkich miast i wsi w Polsce. Dlaczego wpisanie na liście lub paczce poprawnego kodu pocztowego jest takie ważne? Pozwala to przede wszystkim na precyzyjne określenie, na jaki adres chcemy nadać naszą przesyłkę. W Polsce wiele nazw miast, wsi czy ulic powtarza się. Dopisując do adresy poprawny kod pocztowy unikamy dostarczenia paczki na błędny adres. Przed nadaniem paczki dokładnie sprawdź kod pocztowy, czy odpowiada on miejscowości do której chcesz nadać przesyłkę. Jeżeli nie wiesz, jaki kod pocztowy ma dane miast, skorzystaj z prostej i szybkiej wyszukiwarki kodów pocztowych.

Mapa kodów pocztowych

Przyjazna i czytelna mapa kodów pocztowych w Polsce pozwala precyzyjnie określić, jaki zakres kodów przypisany jest do danego województwa, miasta oraz wsi. Większe miasta w Polsce posiadają więcej niż jeden kod, dzięki czemu precyzyjnie można określić, do której dzielnicy ma zostać dostarczona przesyła. Dlaczego jest to ważne? Duże miasta posiadają więcej niż jeden oddział pocztowy, a dostarczenie przesyłki do odpowiedniej placówki przyspiesza dostarczanie listów, paczek i wszelkiego typu przesyłek. Mapa Polski z kodami pocztowymi przydaje się szczególnie wtedy, gdy wysyłamy dużą ilość paczek np. prowadząc sklep internetowy. W takim przypadku klienci niejednokrotnie podają nie pełne dane adresowe, a dzięki mapie kodów pocztowych możemy dokładnie ustalić, gdzie nadać przesyłkę.

Jaki kod pocztowy ma wybrane miasto?

Każde miasto posiada swój indywidualny kod pocztowy. Wyjątkami od tej reguły są miasta, które składają się z dzielnic. Wtedy to dzielnice posiadają przypisane swoje własne kody pocztowe co pozwala na sprawniejsze dostarczanie paczek, a co najważniejsze pozwala na uniknięcie doręczenia przesyłki pod błędny adres. Nazwy ulic często powtarzają się w różnych miastach Polski, dlatego szczególnie ważne jest sprawdzenie, jaki kod pocztowy ma miasto, do którego chcemy nadać przesyłkę. Podobna sytuacja występuje w przypadku wsi. Ze względu na brak oddziałów Poczty Polskiej, wsie najczęściej posiadają przypisane kody pocztowe pobliskich miejscowości. Jak sprawdzić kod pocztowy wsi? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych, która błyskawicznie wskaże nam, jakiej miejscowości kod pocztowy dopisać do adresu.

Znajdź kod pocztowy i poprawnie zaadresuj przesyłkę

Błędny adres zapisany na liście czy paczce spowodować może niedoręczenie naszej przesyłki, a co gorsze, doręczenie jej pod innym adresem. W przypadku błędnego adresu, najczęściej paczka wraca do nadawcy. Jeżeli podamy adres mało dokładnie, np. nie dopisując kodu pocztowego, przesyłka trafić może całkowicie do innej miejscowości, a paczki już nigdy nie odzyskamy. Poprawne zaadresowanie przesyłki jest zatem bardzo ważne. Jak poprawnie zaadresować paczkę? W pierwszej kolejności wpisz imię i nazwisko osoby, do której wysyłasz paczkę. Jeżeli jest to firma, a nie osoba prywatna, zapisz jej nazwę. Pod nazwą/imieniem i nazwiskiem odbiorcy zapisz ulicę, na którą ma być dostarczona  przesyłka, numer mieszkania lub domu oraz kod pocztowy i miejscowość. Przed wysłaniem przesyłki sprawdź kod pocztowy, czy zgada się z adresem docelowym.

Kody pocztowe w Polsce

Kod pocztowy to nic innego jak pocztowy numer adresowy, składający się z ciągu cyfr, który służy  do identyfikacji adresu, do którego został przypisany. Dzięki zastosowaniu kodów pocztowych dostarczanie, sortowanie oraz nadawanie przesyłek jest znacznie prostsze. Przydatna zatem okazać się może wyszukiwarka kodów pocztowych w Polsce oraz na całym świecie. Kodów pocztowych używa się praktycznie w każdym kraju, w tym na Ukrainie, w Niemczech, USA czy innych krajach Europy i świata. W zależności od kraju, format kodu pocztowego może się różnić. W Polsce kod pocztowy składa się z samych cyfr, natomiast w niektórych krajach używa się zarówno liter jak i cyfr.

Jak sprawdzić kod pocztowy?

Najprostszą metodą sprawdzenia kodu pocztowego jest skorzystanie z wyszukiwarki, w której znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze info na temat kodu pocztowego, w miejscowości i dzielnicy w której obowiązuje oraz ulicy, do której jest przypisany. Lista kodów pocztowych w Polsce znacząco ułatwia nadawanie paczek. Mniejsze miejscowości posiadają tzw. ogólny kod pocztowy obowiązujący na terenie całego miasta. W przypadku większych miast jak Poznań, Łódź czy Warszawa kody pocztowe przypisane są do dzielnic, a nawet do pojedynczych ulic. Nr kodu pocztowego przypisany do danego regiony odpowiada placówce Poczty Polskiej. W przypadku tworzenia się nowych dzielnic, czy ulic kody pocztowe Poczta Polska ustala na bieżąco. Warto jednak pamiętać, że każdy kraj ma swoje kody pocztowe, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na takie Państwa jak Bułgaria, Belgia, Chorwacja, Francja, Holandia, Irlandia, Japonia, Kanada, Niemcy, Polska, Stany Zjednoczone (USA) czy Wielka Brytania (UK).

Lista kodów pocztowych miast

Lista kodów pocztowych Polskich miast jest ogólnie dostępna, jednak w celu sprawnego wyszukania pocztowego kody adresowego najlepiej skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych. Dane zawarte w wyszukiwarce są na bieżąco aktualne, a bogata baza adresów pozwala na znalezienie praktycznie wszystkich kodów pocztowych miast obowiązujących w Polsce. W wyszukiwarce znajdują się zarówno kody pocztowe miast, dzielnic, ulic, wsi jak i ogólne kody mniejszych miejscowości. Planujesz nadać paczkę lub list? Wysyłasz paczki za pośrednictwem kuriera lub Poczty Polskiej? Sprawdź jaki kod pocztowy zapisać na etykiecie przesyłki.

Czym jest kod pocztowy?

Kod pocztowy to pocztowy numer adresowy przypisany do każdej miejscowości na terenie danego kraju. W zależności od kraju, format zapisywanego kody różni się. W Polsce obowiązującym formatem jest 00-000, gdzie pierwsza z cyfr oznacza okręg pocztowy. Jeżeli nie wiesz jaki kod pocztowy wpisać na kopercie, skorzystaj z wyszukiwarki kodów pocztowych lub z mapy numerów adresowych w Polsce.