Certyfikat AEO - co to jest i jakie daje korzyści?

Certyfikat AEO – co to jest i jakie daje korzyści?

Zadzwoń 730 608 208
Wyślij sms o Treści TERMIN na nr 7243

Nie da się ukryć, że polskie przepisy prawne w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą zmieniają się w niezwykle szybkim tempie.

Warto zwrócić uwagę, że w styczniu 2018 rok przepisy umożliwiły funkcjonowanie pewnej instytucji, która od tego momentu nazywa się instytucją upoważnionego przedsiębiorcy. Oczywiście, by przedsiębiorca mógł się nią posługiwać, wówczas musi on uzyskać specjalny certyfikat AEO. Można składać o niego wnioski do organów celny, a tuż po jego uzyskaniu można cieszyć się korzyściami, które on daje w zakresie kontroli celnej oraz ochrony. Jednak co to jest certyfikat AEO i jakie daje on korzyści?

Certyfikat AEO – czyli czym jest status upoważnionego przedsiębiorcy?

Instytucja jaką jest upoważniony przedsiębiorca w dalszym ciągu jest stosunkowo młodą instytucją. Wobec tego wielu przedsiębiorców może nie do końca wiedzieć na czym ona polega, a także jakie niesie ona za sobą korzyści. Wobec tego na samym wstępie warto wspomnieć, że certyfikat AEO z pewnością sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną chociażby z importem towarów poza granice Unii Europejskiej i Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Wówczas powinni oni ubiegać się o przyznanie im statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Certyfikat AEO zaczerpnął swoją nazwę od angielskich słów Authorised Economic Operator. W tłumaczeniu na język polski jest to nic innego jak przedsiębiorca upoważniony. Certyfikat AEO i sam status AEO przyznawany jest na wniosek przedsiębiorcy, który musi być złożony do odpowiedniego organu celnego. Wniosek musi być jednak poprawnie wypełniony i opatrzony dodatkowymi załącznikami. Warto cały proces wdrożenia poprzedzić szkoleniem z zakresu AEO. Co więcej zasady przyznawania statusu zostały jasno określone w przepisach prawa celnego zarówno krajowego jak i unijnego. Przedsiębiorcy powinni zgłosić się do profesjonalnej filmy consultingowej, która może w szybki i prosty sposób pomóc w przygotowaniu niezbędnej aplikacji, prowadzącej do uzyskania certyfikatu AEO.

Certyfikat AEO - co to jest i jakie daje korzyści?

Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie certyfikatu AEO?

Faktem jest, że przedsiębiorca, który importuje swoje towary poza granice Unii Europejskiej nie ma w obowiązku posiadania certyfikatu AEO. Jednak jego uzyskanie niesie za sobą ogromne korzyści. Na samym początku warto podkreślić najważniejszy przywilej, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy z certyfikatem AEO. Otóż mogą oni rozliczać VAT z tytuły importowanych towarów, a także mogą zmniejszyć oni kwotę zabezpieczenia generalnego do jedynie 30% od kwoty referencyjnej. Niemniej jednak korzyści z posiadania certyfikatu AEO jest o wiele więcej. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • znaczne zmniejszenie częstotliwości kontroli dokumentów, a także kontroli fizycznych
  • pierwszeństwo w odniesieniu do traktowania przesyłki w przypadku wytypowania jej do kontroli
  • kompleksowe przeprowadzenie niezbędnej kontroli poza kolejnością
  • możliwość samodzielnego wyboru miejsca, w którym będzie przeprowadzona kontrola
  • możliwość uprzedzenia lub powiadomienie o tym, że przesyłka została wytypowana do kontroli
  • znacznie szybszy oraz znacznie łatwiejszy dostęp do wszelakich, celnych uproszczeń
  • wyłączność w odniesieniu do stosowania niektórych uproszczeń celnych
  • znacznie ułatwiony proces ubiegania się o specjalny status odnoszący się do zarejestrowanego agenta, uznanego nadawcy oraz znanego nadawcy
  • rękojmia solidnego przedsiębiorcy, jest to dowód na przestrzegania wspólnotowego prawa w odniesieniu do każdorazowo wykonanej transakcji z klientem

Dowiedz się więcej na stronie firmy wdrażającej systemy zarządzania jakością – Pakuła Consulting.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Usługi pocztowe
ZAMÓW
KURIERA
Kurier odbierze paczkę ze wskazanego adresu
Wybierz kuriera
Wybierz najtańszego kuriera i wyślij paczkę
Przesyłki paletowe
Szybki odbiór przesyłek paletowych

Duże gabaryty

Nadaj zamów transport dużych gabarytów
0
Would love your thoughts, please comment.x